2020-03-26
PIATA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29 marca 2020 r.

Kochani,

Żyjemy w bardzo trudnym czasie. Pandemia koronawirusa spowodowała, iż zaczynamy bardzo realnie obawiać się o swoje zdrowie, a nawet życie.Wszyscy potrzebujemy wielkiej odpowiedzialności i ogromnej ludzkiej solidarności. Serca nasze i myśli kierujemy ku Bogu, który jest „Miłośnikiem Życia”. Z wielkim smutkiem, ale również i głębokim zrozumieniem przyjmujemy bardzo poważne ograniczenia naszych praw wolnościowych. W imię jednak najwyższych racji, zarówno indywidualnych jaki i narodowych, trzeba nam dzisiaj pogodzić się z zaistniałą sytuacją.

Przeżywamy wyjątkowy, zaiste „Wielki Post”. Chciejmy z tej wyjątkowej sytuacji wyciągnąć również dla nas najważniejszą lekcję.

Z bólem serca i smutkiem przyjmuję te obostrzenia, które również dotykają życia duszpasterskiego. Drastyczne ograniczenie liczby uczestników celebracji liturgicznych, w kontekście zbliżających się najważniejszych dni w ciągu całego roku liturgicznego – Triduum Paschalnego, są dla nas wszystkich ciężką próbą. Wielu, zapewne zadaje pytanie dzisiaj, czy do takich drastycznych decyzji rzeczywiście musi dochodzić?. Wystarczą jednak relacje z Włoch, Hiszpanii czy innych krajów w Europie i na świecie, aby uznać zasadność tych bardzo stanowczych zarządzeń.

Kochani,

Niech naszą odpowiedzią będzie głęboka, wzmożona modlitwa w intencji ustania tej światowej pandemii. Módlmy się gorąco w intencji wszystkich pracowników Służby Zdrowia, którzy często z narażeniem własnego życia spieszą z pomocą chorym – zarażonym tym niosącym śmierć wirusem.

Módlmy się także za wszystkich odpowiedzialnych za spokój i bezpieczeństwo w naszej Ojczyźnie, prosząc Maryję – Królowę Polski, aby otoczyła Swój naród „płaszczem Matczynej opieki”.

Na pandemię wirusa odpowiedzmy, jak prosi papież Franciszek „pandemią modlitwy”. Pozostając w naszych domach starajmy się budować atmosferę pełną szacunku, akceptacji i dobroci. Zamiast tracić czas na beznamiętne śledzenie relacji telewizyjnych, karmienie się niezliczonymi, często fałszywymi wiadomościami z internetu, odbudujmy naszą wspólną modlitwę rodzinną.

Tak często narzekamy na brak czasu, słabe relacje w rodzinach, może właśnie teraz w czasie trwania tych wyjątkowych „życiowych rekolekcji”, zawierzmy na kolanach przed Bogiem przyszłość naszą i naszych najbliższych.

Sam również, w duchu odpowiedzialności za powierzoną mi wspólnotę parafialną, ograniczyłem do minimum kontakty międzyludzkie. Bardzo brakuje mi, pewnie jak każdemu człowiekowi, spotkań z Wami, brakuje mi Eucharystii, w których uczestniczy duża liczba wiernych. Nie przestaję jednak pełnić mojej duszpasterskiej posługi. Cały dzień służę posługą spowiedniczą, jeśli nie w kościele, to na plebanii. Przy tym, chciałbym uspokoić, iż zachowuję wszystkie zasady bezpieczeństwa. Msze Święte odbywają się zgodnie z harmonogramem. Apeluję tylko, aby umożliwić w nich udział tym, którzy te intencje zamówili.

Podsumowując,

Jestem z Was naprawdę bardzo dumny. Podziwiam wasze zdyscyplinowanie, pragnienie, aby zwalczyć, to śmiertelne zagrożenie. Proszę jednocześnie o jeszcze trochę cierpliwości, o przyjmowanie tych niedogodności w duchu umartwienia, a przez to jeszcze lepszego przygotowania się do Paschy naszego Pana Jezusa Chrystusa, który powiedział: „Ja Jestem Zmartwychwstanie i Życie!”

 

Z wyrazami wielkiego szacunku, w duchu ludzkiej solidarności

Wasz Ksiądz Proboszcz

 

1. W tym tygodniu przechodzimy od poniedziałku na czas letni. Msze wieczorne o godz. 1800.

2. W czwartek przeżywać będziemy już 15 rocznicę – „powrotu do Domu Ojca” – Św. Jana Pawła II. Prośmy za Jego wstawiennictwem o pokój, bezpieczeństwo, a nade wszystko o ustanie pandemii coronawirusa.

3. W tym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca.

W czwartek pomodlimy się o nowe, święte powołania do Służby Bożej po porannej Mszy Świętej.

W pierwszy Piątek kwietnia odwiedzę chorych zdalnie – tzn. odwiedzę wszystkich, ale bez bezpośredniego kontaktu – z dalszej bezpiecznej odległości udzielę im błogosławieństwa.

Od poniedziałku, praktycznie do Świąt Wielkanocnych trwa spowiedź święta dla chętnych na plebanii, z zachowaniem koniecznych warunków bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszam. Praktycznie nie opuszczam plebanii i terenu wokół kościoła.

Pierwsza sobota – modlitwa w „duchu fatimskim” od 8 rano a po niej Msza Święta.

W przyszłą niedzielę – Niedzielę Palmową niestety nie odbędzie się tradycyjna procesja z palmami.

4. Życzę wam Kochani, wytrwałości, roztropności i wiele odwagi na ten trudny okres: „Szczęść Boże!”