2018-03-24
Niedziela Palmowa

 NIEDZIELA PALMOWA

 

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci. Rozpoczynając Wielki Tydzień, starajmy się nie pozostawać obojętni na wydarzenia, które będziemy na nowo przeżywali i uobecniali w liturgii.

 

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.

 

3. Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 1700.

 

4. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 1000 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczenia chorych.

 

5. Proszę bardzo uprzejmie o przynoszenie kwiatów do Grobu Pańskiego, aby udekorować na zbliżające się  uroczystości nasz kościół parafialny.

 

6. Okazja do spowiedzi wielkanocnej codziennie pół godziny przed Mszą Świętą. Proszę wszystkich, którzy jeszcze tego nie uczynili, aby w tych dniach przystąpili do sakramentu pojednania. W Wielką Środę będzie jeszcze dodatkowo okazja do sakramentu pojednania od 2000 do 2300.

 

7. W Wielki Piątek odwiedzę chorych z posługą sakramentalną od godz. 1100.

8. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii. 

 

9. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii o godzinie 1800. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

 

 

10. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 1800. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

 

11. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów, zwane również „Święconką”, przedstawia się następująco. Tutaj w kościele o godz. 900 i 1400. Natomiast również będzie święcenie pokarmów w poszczególnych miejscowościach:

1000 – Pszczółczyn,

1030 – Wielki Sosnowiec

1115 – Drogosław,

1200 – Kornelin – świetlica

1215 – Kornelin – u p. Kwaśniewskich

 

12. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 2000, od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Proszę o zabranie ze sobą na liturgię świec. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru.

 

13. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte odbędą się o godz. 700 i 1100. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania największego Wydarzenia w dziejach ludzkości.

 

14. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Po Mszy Świętej można nabyć „Przewodnik Katolicki”, w cenie 6 zł.

 

15. W tym roku ze względu na Wielki Tydzień uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia został przeniesiony na 9 kwietnia.

 

16. Wszystkim, którzy w najbliższym tygodniu przeżywać będą święto patronalne, dzień urodzin lub inną ważną rocznicę, życzę wielu Łask Bożych i opieki Matki Najświętszej. Szczęść Boże.