2021-02-13
SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA - 14 lutego 2021 roku

1. Chrystus, który oczyścił trędowatego i przywrócił mu nie tylko zdrowie, ale też godność dziecka Bożego, pragnie każdego z nas oczyszczać z trądu naszych grzechów. Trzeba tylko przyjść do Niego i o to poprosić.

2. Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy poprzez comiesięczną kolektę inwestycyjną wspierają wszystkie wysiłki materialne naszej parafii: Serdeczne Bóg Zapłać!

3. Dzisiaj Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wielu milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości ale i dużej roztropności.

4. Tego samego dnia przypada również liturgiczne wspomnienie św. Walentego, obecnie przyzywanego jako patrona narzeczonych i zakochanych. Warto jednak pamiętać, by ten dzień nie był jedynie jeszcze jedną okazją do przelotnego zatrzymania się na naszych uczuciach, lecz stawał się okazją do pogłębienia wzajemnej miłości i życzliwości.

5. Najbliższa środa, 17 lutego, to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godzinie 900 1700i 1800. Kolekta mszalna przeznaczona będzie na utrzymanie hospicjów w naszej diecezji.

Przypominam, że w Środę Popielcową wszystkich obowiązuje post ścisły (wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku,, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia). Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta -  post ilościowy obowiązuje od 18. do 60 roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.

6. W czasie Wielkiego Postu odbywać się będą nabożeństwa pasyjne:

- Droga Krzyżowa w każdy piątek Wielkiego Postu dla wszystkich po Mszy Świętej o godz. 1700.

- Gorzkie Żale  o godz. 1500 w każdą niedzielę Wielkiego Postu, a po nich Msza Święta. Do udziału w tych modlitwach serdecznie zapraszam.

7. Po Mszach Świętych do nabycia u ministrantów. „Przewodnik katolicki, w cenie 6 zł.

8. Wszystkim, którzy w najbliższym tygodniu przeżywać będą święto patronalne, dzień urodzin lub inną ważną rocznicę, życzę wielu Łask Bożych i opieki Matki Najświętszej.