2019-04-15
NIEDZIELA PALMOWA A.D. 2019

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci.

2. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

3. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.

4. Dzisiaj – druga niedziela w miesiącu – inwestycyjna. Zebrane ofiary przeznaczamy na uregulowanie należności naszej parafii względem Kurii Bydgoskiej. Serdeczne Bóg zapłać! za złożone ofiary. Dziękujemy także za wielką i ofiarną solidarność wyrażoną w kweście na rzecz Jakuba Cholewczyńskiego, która została przeprowadzona w ubiegłą niedzielę przez Panie z Parafialnego Zespołu Caritas.

5. Ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali dziś o godz. 15.00, a po nim Msza Święta.

6. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do środy od godz. 17.00. W Wielką Środę będzie jeszcze dodatkowo okazja do sakramentu pojednania od 20.00 do 23.00.

7. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokona poświęcenia Oleju Krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i Oleju Chorych do namaszczenia chorych.

8. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy – uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji.

9. W Wielki Środę odwiedzę chorych z posługą sakramentalną od godz. 9.00.

10. W Wielki Piątek o godz. 15.00 rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia.

11. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

12. W piątkowy wieczór o godz. 1800 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Zachęcamy do uczczenia Zbawiciela poprzez wysłuchanie opisu Męki Pańskiej oraz adorację krzyża św., za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do grobu Pańskiego, gdzie odśpiewamy trzy części Gorzkich żali. Adoracja potrwa do godz. 21.00.

13. Proszę bardzo uprzejmie o przynoszenie kwiatów do Grobu Pańskiego, aby udekorować na zbliżające się  uroczystości nasz kościół parafialny.

14. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

15. Błogosławieństwo pokarmów, zwane również „Święconką”, przedstawia się następująco. Tutaj w kościele o godz. 9.00 i 14.00. Natomiast również będzie święcenie pokarmów w poszczególnych miejscowościach:

10.00 – Pszczółczyn,

10.30 – Wielki Sosnowiec

11.15 – Drogosław,

12.00 – Kornelin – świetlica

16. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00, od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Proszę o zabranie ze sobą na liturgię świec. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru.

17. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte odbędą się o godz. 7.00 i 11.00. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania największego Wydarzenia w dziejach ludzkości.

18. W niedzielę Zmartwychwstania o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza Święta za śp. Ks. Seniora Stanisława Różniaka – od naszej Wspólnoty Parafialnej. Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny rozpoczniemy Msze święte w ramach tzw. „Gregorianki” (30 kolejnych Mszy Świętych), w intencji  Ks. Seniora. W czasie świąt wielkanocnych, po Mszach Świętych będziemy zbierać dobrowolne ofiary przed kościołem na tę „Gregoriankę”.  

19. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Po Mszy Świętej można nabyć „Przewodnik Katolicki”, w cenie 6 zł.

20. Wszystkim, którzy w najbliższym tygodniu przeżywać będą święto patronalne, dzień urodzin lub inną ważną rocznicę, życzę wielu Łask Bożych i opieki Matki Najświętszej. Szczęść Boże!