2020-04-07
NIEDZIELA PALMOWA - 5 kwietnia 2020 r.

1. Przesłanie Niedzieli Palmowej, czyli niedzieli Męki Pańskiej, można streścić w dwóch słowach: hosanna i ukrzyżuj Go! Ukazują one postawę ludzi wobec Chrystusa. Najpierw oddają Mu hołd, a potem pragną Jego śmierci.

 

2. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

 

3. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy – uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800.

 

4. W Wielki Środę odwiedzę chorych z posługą sakramentalną od godz. 900. Tak, jak ostatnio udzielę chorym błogosławieństwa i poproszę o przyjęcie Komunii Duchowej.

 

5. W Wielki Piątek o godz. 1500 rozpoczniemy także nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia.

 

6. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

 

7. W piątkowy wieczór o godz. 1800 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Zachęcamy do uczczenia Zbawiciela poprzez wysłuchanie opisu Męki Pańskiej oraz adorację krzyża św., za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Komunii Św. przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie odśpiewamy trzy części Gorzkich żali. Adoracja potrwa do godz. 2100.

 

8. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 2000. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru.

 

9. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte odbędą się o godz. 700,1100 i 1500. Serdecznie zapraszam do świętowania Największego Wydarzenia w dziejach ludzkości.

 

10. Wszystkim, którzy w najbliższym tygodniu przeżywać będą święto patronalne, dzień urodzin lub inną ważną rocznicę, życzę wielu Łask Bożych i opieki Matki Najświętszej. Szczęść Boże!

11. Kochani,

Bardzo serdecznie Was wszystkich pozdrawiam, zapewniam o gorącej modlitwie. Bardzo mi Was brakuje w naszej świątyni, ale rozumiem doskonale, że jesteśmy w wyjątkowym czasie pandemii.

Wytrwajmy, abyśmy po zakończeniu tej niespodziewanej i trudnej epidemii, mogli umocnieni Bożą łaską powrócić z radością do naszej świątyni.

 

12. Od jutra zapraszamy na Youtube, gdzie jest uruchomiony nasz parafialny kanał. Będziemy chcieli przeprowadzać transmisje na żywo wszystkich ważnych wydarzeń rozpoczynającgo się Triduum Paschalnego.