2018-02-11
11 Luty 2018
 1. Chrystus, który oczyścił trędowatego i przywrócił mu nie tylko zdrowie, ale też godność dziecka Bożego, pragnie każdego z nas oczyszczać z trądu naszych grzechów. Trzeba tylko przyjść do Niego i o to poprosić.

 2. Dzisiaj, w Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i  cierpiących. Zachęcamy do korzystania z daru, jakim w Kościele jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeżeli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie
  jej tego sakramentu.

 3. Dzisiaj także w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wielu milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu. To już ostatnie dni karnawału. Przeżyjmy je w duchu chrześcijańskiej radości ale i dużej roztropności.

 4. Dzisiaj druga niedziela miesiąca. Pieniądze zebrane podczas Mszy Świętych, przeznaczamy na bieżące wydatki, związane z funkcjonowaniem parafii. Serdecznie dziękuję za złożone ofiary na kolektę inwestycyjną.4. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte w naszym kościele o godz. 9:00, 15:00 i 18:00. Składka na tacę w Środę Popielcową będzie przeznaczona na hospicja w naszej diecezji.

 5. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.

 6. W każdy piątek Wielkiego Postu, z wyjątkiem tego tygodnia, gdy będą spowiedzi w naszym dekanacie, nabożeństwa Drogi Krzyżowej: dla dzieci o godz.16:30, i dla dorosłych, po Mszy Świętej ok. 17:30..

 7. Od środy do niedzieli z całym Kościołem będziemy modlić się o ducha pokuty dla każdego z nas.

 8. W niedziele Wielkiego Postu o godz. 17:00 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a po tym nabożeństwie – Msza Święta Gorąco zachęcamy parafian do licznego udziału w drodze krzyżowej i gorzkich żalach oraz zyskiwania przywiązanego do nich odpustu zupełnego.

 9. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj.: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechy nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez
  Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.

 10. Jest nadal wiele wolnych intencji w ciągu tygodnia. Zapraszam do zamawiania Mszy Świętych po każdej Eucharystii w zakrystii lub w biurze parafialnym na plebanii.

 11. Po każdej Mszy Świętej jest do nabycia prasa katolicka: "Przewodnik katolicki" - 5zł

 12. Chrystus przywracający nam czystość serca niech wspiera szczególnie solenizantów i jubilatów tego tygodnia.